Club Results | Tewantin-Noosa Cricket Club

Club Results

Grade RND Dates Home Team   Away Team Venue
Division 1 6 7 Dec 19 Tewantin-Noosa
209 C Wright 71 J Dennien 34 R Payton 27  JD Brady 5/20 L Cartwright 3/46
def by Gympie
240 L Cartwright 125 S Brady 30  J Dennien 5/25 BC Thompson 2/46 SG Aufderheide 2/47
Read Park 
Division 2 6 7 Dec 19 Glasshouse
8/175(cc) BA Topfer 36 KR Weil 25  M Tie 2/15
def Tewantin-Noosa
109  B Stokes 4/10 J Taylor 2/15 BA Topfer 2/22
Glasshouse Mountain Sports (Oval 1) - Arthur Hingst Oval 
Division 4 6 7 Dec 19 Tewantin-Noosa
180 S Hill 65 N Webster 37* G Cunningham 25  C Miller 3/27 P McNamara 2/6 M Nenadic 2/25
def by Coolum
9/222(cc) P McNamara 98 B Simpson 42  T Watson 2/24 I Brundell 2/51
Noosa District Sports Complex (Dale Officer Oval) 
Division 6 6 7 Dec 19 Cooroy-Eumundi
116 JE Hope 32  J Talbot 4/18 GF Chaplin 2/12 F Maccoll 2/21
def by Tewantin-Noosa
176 SR Gesell 47  A Davis 3/27 KJ Nightingale 3/41 B O'Brien 2/45
Cooroy Sportsground (South oval) 
T20 - Division 1 2 1 Dec 19 Tewantin-Noosa
7/143(cc) J Dennien 43 J Officer 30  TA Ashton 3/22 A Cave 2/32
def by Gympie
5/186(cc) S Brady 80 JD Brady 57*  J Toohey 2/25
Read Park 
Under 10 North 8 6 Dec 19 Yandina Green
v Tewantin-Noosa Storm
Read Park 
Under 10 North 8 6 Dec 19 Yandina Gold
v Tewantin-Noosa Lightning
Read Park 
Under 10 North 8 6 Dec 19 Coolum Bull Sharks
v Tewantin-Noosa Heat
Read Park 
Under 14 7 30 Nov 19
7 Dec 19
Tewantin-Noosa
7/184(cc) O Wilson 52* L Sheppard 32  I Lutz 2/14 S Hogan 2/21
def SC Grammar
177 S Craig 40 I Lutz 31  R Carter 2/14 L Sheppard 2/21
and 4/60 I Lutz 27*  H Lee 2/10
Noosa District Sports Complex (Mat Thornhill oval) 
Under 13 10 7 Dec 19 SC Grammar
77  B Henderson 2/5 K Hunt 2/11
def by Tewantin-Noosa Storm
7/188 H Caspers 87* B Henderson 34 L Williams 27*  
Burnside High School 
Under 13 10 7 Dec 19 Tewantin-Noosa Lightning
7/184(cc) G Scott 71  N Elcoate 2/4 H Barrett 2/10 H Little 2/31
def by Palmwoods
4/195 H Little 49* L MacDonald 29*  
Sunshine Beach State School (Dave Chappy Oval) 
Under 12 10 7 Dec 19 Tewantin-Noosa Lightning
5/170 H Langdon 60* A Langdon 33* N Collins 25*  N Walters 3/28 M Jessen 2/4
v Coolum Scorchers
5/85  
St. Thomas More Primary School (School oval) 
Under 12 10 7 Dec 19 Cooroy-Eumundi
59 R Ward 27*  J Holland 2/0 W Caspers 2/1 C Harmer 2/6
def by Tewantin-Noosa Storm
184 C Harmer 51 R Ramsden 44*  J Eyles 3/32 H Anderson 2/24
Cooroy Sportsground (South oval) 
Under 11 North 10 7 Dec 19 Maroochydore Green
v Tewantin-Noosa Lightning
Kuluin State School (School oval) 
Under 11 North 10 7 Dec 19 Yandina
v Tewantin-Noosa Storm
Wonga Park (Kretschmer Oval) 
Under 11 North 10 7 Dec 19 Coolum Hammerheads
v Tewantin-Noosa Heat
Di Hurst Oval 
Stage 3 7 30 Nov 19
7 Dec 19
Tewantin-Noosa Lightning
250 (11 wickets) M Cooper 81 C Lea 47 H Sheppard 40 S O'Neill 35  F Ward 4/23 T Hastings 2/13
and 5/184(cc) C Lea 51* H Sheppard 35 S O'Neill 32  T Molloy 2/38
def Flinders
163 B Forrest 38  J Lenten 2/0 J Floyd 2/10
Noosa District Sports Complex (Dale Officer Oval) 
Stage 3 7 30 Nov 19
7 Dec 19
Maroochydore White
183  
def Tewantin-Noosa Storm
148  
Elizabeth Daniels Park (John Blanck Oval) 
Women's T20 Competition 5 8 Dec 19 Tewantin-Noosa
7/33(cc)  
def by Coolum
3/35  
Read Park